Vedat Bilgin

Geri

Vedat Bilgin

AK PARTİ

Sağlık, Aile, Çalışma Ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı
Bayburt – 1954, Ahmet, Gülpaşa.
 
Öğretim Üyesi; İlk, orta ve lise öğrenimini Bayburt’ta tamamladı. Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesinde dereceyle bitirdi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı.
 
1982 yılında Selçuk Üniversitesine asistan kadrosuyla girdi. 1984 yılında Gazi Üniversitesi İİBF Çalışma Ekonomisi Bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. Görevine 2015 yılına kadar aynı fakültede öğretim üyesi olarak devam etti. 2011- 2015 yılları arasında Gazi Üniversitesi İİBF Çalışma Ekonomisi Bölüm Başkanı olarak görev yaptı. 2000 yılındaBaşbakanlık Başdanışmanlığı görevinde bulunduktan sonra T.C. Devlet Demiryolları Genel Müdürü oldu. 2014-2015 yılları arasında Başbakanlık Başdanışmanlığı yaptı.
 
25 ve 26. Dönemlerde Ankara Milletvekili seçildi. 26. Dönemde TBMM AGİTPA Türk Grubu Başkanlığı görevini yürüttü. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyeliği yaptı. Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev aldı. 2021 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine getirildi. Politika, ekonomi ve çalışma hayatıyla ilgili çok sayıda teknik araştırmasının yanı sıra “Türkiye’de Değişimin Dinamikleri: Köylülükten Çıkış Yolları” adlı bir kitabı yayımlandı. TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanıdır.
 
İyi düzeyde İngilizce bilen Bilgin, evli ve 2 çocuk babasıdır.