Sinanlı Köyü

Ayaş’a 5 km uzaklıkta olan Sinanlı, ilçenin en büyük beldesidir. Üç mahalleden oluşan 680 haneli beldede 2000 civarında nüfus yaşamaktadır.

Tarihsel geçmişi Ayaş ile benzer olan beldede, Roma seramikleri ile o döneme ait sütun başlıkları bulunmuştur. Büyük Camii’nin yapımı 900’lü yıllara dayanmaktadır. İpek Yolu, Sinanlı semti üzerinden geçmektedir. Ilıca olarak bilinen tarihi eser Romalılardan kaldığı bilinmektedir. Kuzeydoğusunda Çal Dağı; doğusunda Bakırcalık, İnkaya; güneyinde Toklu Dağlarının eteğine yerleşmiş konumdadır. Kuzeydoğusunda Ayaş; güneyinde Polatlı; güneybatısında Oltan Kasabası; batısında Uğurçayırı ve Balçiçekle komşudur.

 

Beldede bulunan termal su imkansızlıklardan dolayı geliştirilememiştir. Belde halkı geçiminin büyük bölümünü sebze üreticiliği ve sütçülükten sağlamaktadır. Buğday üretimi de yaygındır. Köyde ilkokul ve ortaokul vardır.

Semt halkı geçimini tarım ve hayvancılık ile sağlamaktadır. Semtte bulunan termal su imkânsızlıklardan dolayı geliştirilememiştir. Aynı zamanda dut ve domatesi ile ünlüdür.

Sinanlı’nın eski nüfus kayıtlarını incelediğinde ise semtin, Mahkeme, Cuma, Hocasinan, Gayran, Dereçeşme, Ayvalı ve Dönenoğlu mahallelerinden oluştuğunu görürüz.

Mahkeme Mahallesi’nde Pınaraltı olarak isimlendirilen yer, semtin merkezini oluşturur. Aynı merkezde Han Yeri ismi günümüze kadar gelmiştir.

Eski adı Yeregömü olan Sinanlı semti; 1956 yılında Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın eşi Reşide Bayar’ın semtin ismini beğenmemesiyle değiştirilmesini ister. Oluşturulan komisyon semtin Sinan isminde bir mimarı yetiştirdiği ve bu mimarın kasabanın Pınaraltı Çeşmesi’nin yapımını gerçekleştirdiği ve bu mahalleye isminin verildiği tespit edilir. Böylece komisyon Sinan Bey’in isminin sonuna “lı” eki getirerek semtin isminin SİNANLI olmasını kararlaştırarak vilayete bildirir ve 1957 yılında köyün adı Sinanlı olarak değiştirilmiş olur.

© 2019 Ayaş Belediyesi