Sağlık Turizmi

Türkiye termal su kaynakları bakımından son derece zengindir. Ülkenin termal suları, debi ve sıcaklıkları ayrıca çeşitli fiziksel ve kimyasal özellikleri sayesinde Avrupa’daki benzer termal su kaynaklarından oldukça üstün niteliklere sahiptir. Termal su kaynakları bakımından dünyada 7. sırada bulunan ülkemizde, Başkent Ankara da bu tesisler bakımından oldukça zengindir. Ayaş’ta bu zenginlikten nasibini almıştır.

 

Kaynağı, milyonlarca yıldır doğal çıkış halinde bulunmaktadır. Ayaş, bin yıldan beri hastalara şifa veren içmece ve kaplıcalarıyla tanınmaktadır.

Karakaya Kaplıcası (Kırkevler) 

 

 

Tarihi “Kırkevler” olarak anılan yapının yanında bulunan Karakaya Kaplıcası “Çifte Hamam” olarak yapılmıştır. Üç kubbe ile örtülü kaplıca, şifalı suya sahip bir Selçuklu yapısıdır. Termal havuzu ile birlikte Karakaya Kaplıcası birçok alanda sağlık turizmine hizmet vermektedir. Sıcaklığının 33O olduğu ve serbest karbondioksit ihtiva ettiği radyoaktivitesinin 8.4 eman kalevi hidrokarbonatlı bir su olduğu anlaşılmıştır.

 

 

 

 

 

Ayaş Termal Havuzu (Karakaya)

 

 

Banyo uygulaması şeklinde yararlanıldığında metabolizmaya, nörolojik hastalıklara ve romatizma hastalıklarına iyi gelmektedir. İçme şeklinde yararlanıldığında ise böbrek-mide bağırsak hastalıklarına, soluma, solunum yolları hastalıklarına iyi gelmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sinanlı Tarihi Ilıca Havuzu 

 

 

 Ilıca’dan çıkan suyun sıcaklığı 21o derecedir ve sonradan yapılan bir havuza dökülmektedir. Ilıca’nın taşıyıcı sistemi yığma taştan yapılmıştır. Tuğladan yapılan kubbe kaynağın üstüne inşa edilmiştir. Roma Dönemi Ilıca Koruma Kurulu tarafından 1990 yılında 1.Derece Anıt eser olarak tescillenmiştir. Günümüzde hem yüzme havuzu, hem de yeşil alanı ve tarihiyle piknik alanı olarak da kullanılarak halkımıza hizmet vermektedir.

© 2019 Ayaş Belediyesi