İlhan Mahallesinde Çiftiler Zor Durumdu

İlhan Mahallesinde Çiftiler Zor Durumdu


Ayaş'ın İlhan Mahallesinde yağan dolu yağışı ekili-dikili tarım alanları başta olmak üzere, hububata oldukça zarar verdi.

Yaklaşık 20 dakika boyunca etkili olan dolu yağışı nedeniyle meyve,sebze ve tarım ürünleri telef oldu. Ceviz büyüklüğünde yağan dolu, bir yıllık umudunu ve kazancını hasada bağlayan çiftçiyi derinden üzdü.

İlhan Mahallesi çevresinde kavun, karpuz, biber, domates,üzüm, buğday , arpa,dut,zerdali, gibi birçok ürünün ekili olduğu tarlalar ve bağ ve bahçeler doludan en büyük hasarı gördüğü için üreticiler bu yıl neredeyse hiç verim alamayacak ve maddi sıkıntılar çekecek.

Yetkiler de hasar gören tarlalarda incelemelerde bulunarak hasarı yerinde tespit ettiler.

Yapılan incelemelerde domates, biber, dikili olan tarlalarda biber fidanlarının dolu yağışıyla kırıldığı, dut,zerdali,kiraz gibi meyvelerinin dallarının kırılıp yere serildiği, kavun ve karpuzlarda ürünün telef olduğu, arpa,buğday ekili olan tarlalarda ise başak kalmadığı gözlendi.

İlhan Mahallesi Muhtarı Zekeriya Çalışkan dolu yağışının nasıl gerçekleştiğini, ürünlerin nasıl hasar gördüğünü belirterek 10 dakikalık dolu yağışı sonucunda her çifçi 15 ile 20 milyar zararı var dedi.

Muhtar Çalışkan Kuruçayır mevkii,köy içi,ve ilhan çayına kadar olan yerlerde ceviz büyüklüğün de dolu yağdı. Meyve ve sebzeler telef oldu."dedi.Zararın karşılanmadığından da dert yanan muhtar çalışkan bu millet ne yer ne içir yetkililer düşünmüyor sadece borç erteleme sözünü veriyorlar" dedi.

 

 

© 2016 Ayaş Belediyesi