İlhan Köyü

Ayaş-Güdül Yolu’na 2 km, Ankara’ya 85 km, ilçe merkezine ise 21 km uzaklıkta olan İlhan, 200 haneli ve yaklaşık 300 nüfusa sahip bir köydür.

 

“İlhan” soyadı çok yaygındır. Köyün yakınından İlhan Çayı geçer. Sulu tarımın yaygın olduğu bu köyde; domates, biber, fasulye ve patlıcan üretimini yıllardır aralıksız süregelmektedir. Dut ve kiraz gibi meyveler de üretilmektedir. Buğday ve arpa üretimi de yaygındır. Son yıllarda buna ek olarak hayvancılık ve sütçülük de gelişmiştir. Eğitim taşımalı olarak yapılmaktadır.

Ayaş-Ankara yolu üzerinde Ayaş’a 21 km, Ankara’ya 81 km uzaklıktadır. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yaygın olarak domates, patlıcan, fasulye, biber, salatalık gibi bahçe tarımı yapılmaktadır. Bunun yanında sebze tarımı da yaygındır.

 

Yöresel yemekler bakımından tarhana çorbası, mancar çorbası, ovmaç çorbası, bilhassa patlıcan kebabı, et ve sebze yemekleri, kendi yetiştirdikleri pirinçten pirinç pilavı, kübecik kebabı, patlıcan salatası, gömme, şebit, gözleme, höşmerim önemlidir.

 

Köyde İlhan Köyü Güzelleştirme Derneği ile Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bulunmaktadır.

© 2019 Ayaş Belediyesi