Feruz Köyü

Firuz” adıyla da anılan eski bir yerleşim yeri olan köyün ilçeye uzaklığı 33, Ankara’ya uzaklığı 67 km’dir. 130 haneli köyün nüfusu 200 dolayındadır.

 

“Değirmenönü Höyüğü’’ nde, ilk çağlara ve Roma dönemine ait antik malzeme ve seramikler bulunmuştur. Ayrıca köyün kuzeyinde birbirine çok yakın yerleşme merkezleri vardır. Köyün adı Kafkaslardan gelmektedir. Osmanlı döneminde, Evci ile birlikte “Turasan Bey Memleketi” ve “Turasan Bey Vakfı”nın mülkü olmuştur.

 

İlhan Çayı’nın geçtiği köyde halk, geçimini tarım, büyükbaş hayvancılık ve sütçülük ile sağlamaktadır. Geleneksel tarım ürünlerinin başında buğday, arpa, soğan, nohut ve bostan gelmektedir. Sebze ve meyve tarımı da yapılmaktadır. Başlıcaları; kavun, karpuz, domates, salatalık ve biberdir. Orman bitişiği köylerden olup, sütçülük en önemli geçim kaynağıdır. Eğitim taşımalıdır. Köyün içme suyu şebekesi vardır.

Feruz Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından her yıl temmuz ayında geleneksel hale gelen Kavurma Festivali yapılmaktadır.

© 2019 Ayaş Belediyesi