Çeşmeler

İlçenin içine dağıtılmış 17 çeşme bulunmaktadır. Bunların çoğu sokaklarda bağımsız ya da bir ev veya bahçenin duvarına bağımlı olarak yapılmıştır. Ayaş çeşmeleri mimari ve dekoratif özellikleri ile Türk sivil mimarisi içinde değerlendirilebilecek su yapıları arasında önemli bir yer oluşturmaktadır.

İskender Sultan Çeşmesi:

İskender Sokak ile Aktaş sokağının birleştiği köşede yer almaktadır. Halk mimarisi örneklerinden sayılabilecek çeşme blok taşlardan inşa edilmiştir. Çeşmenin tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber mimari özelliğine göre 20.YY. ilk çeyreğinde yapıldığı düşünülmektedir.

İskender Sultan Çeşmesi

Bünyamin Çeşmesi:

Osmanlı Dönemi yığma taş ve kesme taştan inşa edilmiştir. Şuanki fiziki durumu gayet iyi olan çeşme, 1981 yılında Koruma Kurulu tarafindan 1. derece anit eser olarak tescillenmiştir.

Bünyamin Çeşmesi

İlçemizde Bulunan Tarihi Çeşmeler;

Karakaya Çeşmesi, Çarşı Çeşmesi, Dispanser Çeşmesi, Yukarı Konak Çeşmesi, Benzinlik Çeşmesi, Rüçvan Sokağı Çeşmesi, Köprübaşı Sokağı Çeşmesi, Es’ad Paşa Konağı Çeşmesi, Eski Hükümet Konağı Çeşmesi, Karadere Sokağı Çeşmesi, Şekerpare Sokağı Çeşmesi, İncipınar Sokağı Çeşmesi, Demircioğlu Çeşmesi, I no ve II No.’lu yunak.

İlçemizde Bulunan Tarihi Çeşmeler;

© 2020 Ayaş Belediyesi