Başbereket Köyü

Başbereket Köyü, Ayaş’ın kuzeyinde ve ilçeye 11 km, Ankara’ya uzaklığı ise 48 km’dir. Köyün nüfusu kış aylarında azalsa da yaz aylarında 300’ü bulmaktadır. İlhan Çayı’nın beslendiği bir dere, köy yakınından geçmektedir. Tarım ve hayvancılık köyün önde gelen geçim kaynaklarındandır. Tarımsal üretim olarak; buğday, arpa ve nohut öne çıkan ürünler arasındadır. Arıcılık da son yıllarda öne çıkan zirai uğraşlardandır.

 

Köyün, “Başbereket Köyü Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği” adıyla bir derneği bulunmaktadır. Köyde ilkokul olmadığından, eğitim taşımalı yöntemle yapılmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt ve duble yol olup köyde elektrik, su, kanalizasyon ve sabit telefon hattı bulunmaktadır. Köyle ilgili bilgilere “www.basbereket.com ve www.basbereket.org” adresli web sitesi üzerinden erişilebilmektedir.

 

Köyde bulunan dernek binasında; taziye, düğün, nişan gibi sosyal etkinlikler yapılmaktadır. Ayrıca bayramlarda eski ananeler hatırlanarak köylü arasındaki sosyal bağ ve birliktelik bilinci canlı tutulmaktadır.

© 2019 Ayaş Belediyesi